Tāpat kā lēcas var mainīt jūsu pasaules uztveri, jūsu domāšanai ir izšķiroša nozīme tajā, kā jūs skatāties uz dzīvi un orientējaties tajā. Izpētīsim intriģējošo analoģiju starp domāšanas veidu un šīm metaforiskajām lēcām.
Negatīvs, fiksēts domāšanas veids: tumšas lēcas
Iedomājieties, ka valkājat brilles ar tumšām lēcām, kas met ēnas uz visu, ko redzat. Tas ir līdzīgs negatīvam, fiksētam domāšanas veidam, kurā izaicinājumi tiek uzskatīti par nepārvaramiem šķēršļiem un izaugsme ir ierobežota. Tāpat kā tumšas lēcas aizēno pasaules skaistumu, negatīvs domāšanas veids var aptumšot jūsu spēju saskatīt iespējas.
Pozitīvs domāšanas veids: spilgtas, gaišas lēcas
Gluži pretēji - brilles ar spilgtām, gaišām lēcām izgaismo jūsu apkārtni. Tas ir paralēls pozitīvam domāšanas veidam, kurā izaicinājumi tiek uzskatīti par izaugsmes iespējām un neveiksmes kā atspēriena punkts panākumiem. Pozitīvs domāšanas veids uzlabo jūsu spēju uztvert pasauli ar optimismu, veicinot noturību pret stresu un neveiksmēm, un rada sajūtu, ka viss ir iespējams.
Retikulārā aktivizēšanas sistēma (RAS): smadzeņu filtrs
Lai izprastu šīs analoģijas zinātni, mēs vēršamies pie Reticular Activating System (RAS), kas ir smadzeņu daļa, kas ir atbildīga par informācijas filtrēšanu. Līdzīgi kā mūsu metaforisko briļļu lēcas, RAS nosaka, ko mēs pamanām un uz ko koncentrējamies savā vidē. Ja mūsu domāšana ir negatīva, RAS izfiltrē pozitīvos dzīves aspektus, pastiprinot pesimistisku skatījumu. Savukārt, ja raugāmies uz pasauli no pozitīva aspekta, RAS liek mums ikdienā pamanīt arvien vairāk iespēju pozitīvai pilnveidei.
RAS ir skaidrojums fenomenam, kad, pēkšņi sākam ikdienā visapkārt pamanīt to, kas mums dotajā brīdī ir prātā - vecāki ar bērnu ratiņiem šķiet esam visapkārt, kad paši gaidām ģimenes pieaugumu; pēkšņi visa pilsēta ir pārpilna ar tieši tādām automašīnām, par kuras pirkumu esam domājuši. Tā ir RAS darbībā - atlasot, izfiltrējot un liekot mums pamanīt tieši tādu informāciju, par kuru esam izrādījuši interesi un tādējādi devuši prātam komandu - meklē!
Retikulārās aktivizēšanas sistēmas pārslēgšana
Labā ziņa ir tā, ka mēs varam aktīvi pārveidot savu RAS, lai attīstītu pozitīvāku domāšanu. Šeit ir dažas stratēģijas, kā regulēt garīgās lēcas uz spilgtumu:
1. Praktizējiet pateicību: regulāri atzīstiet un novērtējiet savas dzīves pozitīvos aspektus. Tas trenē jūsu smadzenes koncentrēties uz labo.
2. Izaiciniet negatīvās domas: aktīvi apšaubiet un izaiciniet negatīvos uzskatus. Aizstājiet tos ar pozitīviem apgalvojumiem, lai pārveidotu savu domāšanas veidu.
3. Izvirziet reālus mērķus: sadaliet lielākus mērķus mazākos, sasniedzamos soļos. Sviniet savus panākumus, veicinot pozitīvu domāšanu par turpmākajiem centieniem.
4. Ieskauietj sevi ar pozitīvismu: sadarbojieties ar pozitīviem cilvēkiem, saturu un vidi. Pozitīvisms ir lipīgs, un tas var ietekmēt jūsu domāšanu.
5. Vizualizējiet panākumus: izveidojiet spilgtu priekšstatu par savu mērķu sasniegšanu. Vizualizācija var ietekmēt jūsu RAS, liekot jums vairāk pielāgoties iespējām, kas atbilst jūsu vēlmēm.
Līdzīgi kā mūsu briļļu lēcu pielāgošana, mums ir tiesības veidot savu domāšanu un līdz ar to arī pasaules uztveri. Izprotot retikulārās aktivizēšanas sistēmas lomu, mēs varam aktīvi strādāt pie pozitīva domāšanas veida izkopšanas, ļaujot mums saskatīt dzīves gobelēna gaišāko pusi. Atcerieties, ka objektīvs, ko izvēlaties valkāt, var būtiski ietekmēt to, kā jūs pieredzēsiet turpmāko ceļojumu.
Add comment
Comments